Κατέληξε χθες βράδυ ο αρχιεπίσκοπος Σουτσεάβας και Ρανταούτι Ποιμήν ύστερα από μάχη ενός μήνα με το νέο κορονοϊό.

Ο μακαριστός ιεράρχης του Πατριαρχείου Βουκουρεστίου είχε προσβληθεί στα τέλη Απριλίου απο τον κορονοϊό και την χθες βράδυ έπαθε καρδιακή προσβολή. Μεταφέρθηκε με ελικόπτερο σε κλινική του Βουκουρεστίου “Matei Balş”, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε να επανέλθει, σύμφωνα με το ρουμανικό portal basilica.ro.

Ήταν 90 ετών, όντας το παλαιότερο μέλος της Ιεράς Συνόδου της Ρουμανικής Ορθόδοξης Εκκλησίας.

Ο Ποιμήν Ζαϊνέα γεννήθηκε στο χωριό Γκρεαμπάνου (Greabanu) της Κομητείας Μπουζαίου στις 25 Αυγούστου 1929. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου, από την οποία αποφοίτησε το 1957. Στις 10 Μαρτίου 1951 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Νεάμτ.

Διάκονος χειροτονήθηκε στις 29 Ιουνίου 1951 και Πρεσβύτερος στις 29 Ιουνίου 1957.

Από το 1957 μέχρι το 1961 υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Πούτνας (στην Κομητεία Σουτσεάβας). Από το 1974 μέχρι το 1978 υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Ιωάννου του Νέου της Σουτσεάβας. Από το 1978 μέχρι το 1979 υπηρέτησε ως Προϊστάμενος της Αντιπροσωπείας του Πατριαρχείου Ρουμανίας στα Ιεροσόλυμα. Από το 1979 μέχρι το 1982 υπηρέτησε ως Επίτροπος των Ιερών Μονών της Αρχιεπισκοπής Ιασίου.

Στις 24 Ιουνίου 1982 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σουτσεάβας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Ιασίου. Στις 24 Ιανουαρίου 1991 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος της νεοσύστατης Αρχιεπισκοπής Σουτσεάβας και Ρανταούτι.

Ετικέτες: