Εκοιμήθη την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2018 ο Επίσκοπος Κατάνης Ιάκωβος.

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Πηλίλης γεννήθηκε στα Μέγαρα στις 10 Αυγούστου 1927. Σπούδασε Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Στις 26 Απριλίου 1952 χειροτονήθηκε ιερέας. Συνέχισε τις σπουδές του στην Οξφόρδη στο Λονδίνο και στο Πανεπιστήμιο Fordham και στο Πανεπιστήμιο Columbia στη Νέα Υόρκη. Μετά από εξαιρετικές και λαμπρές σπουδές, του απονεμήθηκαν τα πτυχία Master of Arts και Doctor of Philosophy.

Στις 21 Μαΐου 1967 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κατάνης, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής. Διετέλεσε Αρχιερατικός Επίτροπος Χιούστον (1967-1970) Μπουένος Άυρες (1970-1974) και Σάρλοτ (1974-1977). Το 1977 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας.

Κείμενα από την συντακτική ομάδα του orthodoxia.info.

Ετικέτες: